son - онтологија

син повеќе

мн. синови
Вид збор: Именка, машки род
Машко дете во однос на своите родители.
Српски: син Албански: djalë Бугарски: син Грчки: γιος

синдрак повеќе

мн. синдраци
Вид збор: Именка, машки род
Мајчин, мајкин син.
Употреба: Разговорно
Примери:
Ќе дојде и тој синдрак.

сине повеќе

Види и: син (м.)
Вид збор: Именка, среден род
син

синко повеќе

Види и: син (м.)
мн. синковци
Вид збор: Именка, машки род
(само во вокатив) син

синче повеќе

Види и: син (м.)
мн. синчиња
Вид збор: Именка, среден род
син
Употреба: Деминутив