pattern - онтологија

дезен повеќе

мн. дезени
Вид збор: Именка, машки род
Украсна шара на текстил.
Француски: desseing

зашарок повеќе

мн. зашароци
Вид збор: Именка, машки род
Мотив на шара.
Албански: motiv larash

матрица повеќе

мн. матрици
Вид збор: Именка, женски род
Начин на однеcување според некој принцип, модел итн.
Албански: model, mostër
Употреба: Преносно значење

фигура повеќе

мн. фигури
Вид збор: Именка, женски род
Образи на разни предмети во книга, на ткаеница и сл.
Албански: bëj sipas modelit

шаблон повеќе

мн. шаблони
Вид збор: Именка, машки род
Определен пример според кој се извршува некаква дејност.

шарка повеќе

мн. шарки
Вид збор: Именка, женски род
Некаков цртеж од повеќе бои, зарешка, украс на нешто.
Албански: dekoracion
Употреба: Ликовна уметност