hold off - онтологија

замае повеќе

замаам
Вид збор: Глагол, свршен
Забави, завртка, задржи некого.
Албански: lë të presë
(се замае) Се забави, се завртка, се задржи.
Албански: vonoj

мае повеќе

маат
Вид збор: Глагол, несвршен
Задржува, застанува некого без потреба.
Албански: ndalon

позадржи повеќе

позадржат
Вид збор: Глагол, свршен
Задржи, спречи некого да замине во определено време; направи да остане подолго од предвиденото време.
Албански: mbaj, ndaloj
(се позадржи) Се задржи, остане негде подолго од предвиденото време.
Албански: vonohem, qëndroj

сустапи повеќе

сустапат
Вид збор: Глагол, свршен
задржи, запре
Употреба: Народна поезија
Примери:
Сустапи војска, Петре војвода,/ сустапи војска да си поминам.