baize - онтологија

аба повеќе

мн. аби
Вид збор: Именка, женски род
(само едн.) Груба волнена ткаенина.
Турски: aba Албански: shajak, zhgun
Употреба: Архаизам
Горна облека од груба волнена ткаенина.
Албански: zhgun
Употреба: Архаизам

клашна повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Дебела, волнена, обично валана ткаенина од рачна изработка.

сукно повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Вид волнена ткаенина.