Ботаника - категорија

цаблан повеќе

мн. цаблани
Вид збор: Именка, машки род
Плод од пченка со и без зрна.
Англиски: cob Албански: kalli

цавток повеќе

мн. цавтоци
Вид збор: Именка, машки род
цвет, цут
Англиски: flower Албански: lule

цанцаре повеќе

мн. цанцариња
Вид збор: Именка, среден род
Мало, ситно тиквиче.
Латински: Cucurbita ovifera Англиски: pumpkin Албански: cincare, kungull i imë

царевица повеќе

Види и: царевка (ж.)
мн. царевици
Вид збор: Именка, женски род
царевка, пченка
Англиски: corn Албански: misër, kallamboq

царевка повеќе

Види и: царевица (ж.)
мн. царевки
Вид збор: Именка, женски род
пченка, растението
Латински: zea mays Англиски: corn Албански: misër, kallamboq
пченка, плодот на растението
Англиски: corn Албански: misër, kallamboq

царевковина повеќе

(едн.) царевковината
Вид збор: Именка, женски род
Стеблото на пченката; слама од пченка.
Албански: kërcyell misri

цацар повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Вид ситен грав со овални долгнавести зрна.

цвекло повеќе

мн. цвекла
Вид збор: Именка, среден род
Едногодишно градинарско растение со големи долгнавести листови и тркалезен, сочен, црвен корен што се користи во исхраната на човекот.
Латински: Beta vulgaris Англиски: beetroot Албански: panxhar

цвет повеќе

мн. цветови
Вид збор: Именка, машки род
Дел од растение, органот за размножување.
Англиски: blossom Албански: lule
Примери:
Окапа цветот.

цвета повеќе

Види и: цвети (несв.)
цветаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Пушта или развива цветови.
Англиски: blossom Албански: lulëzoj
Примери:
Црешата цвета.

цветеж повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
цветање
Англиски: blossom Албански: lulëzim
Примери:
Во пролетен цветеж.

цветење повеќе

Види и: цвета (несв.)
(едн.) цветењето
Вид збор: Именка, среден род
цвета
Англиски: blossom Албански: lulëzim
Примери:
Време на цветење.

цветец повеќе

Види и: цвет (м.)
мн. цветци
Вид збор: Именка, машки род
цвет
Англиски: blossom Албански: lule
Примери:
Расте цветец мал.

цвети повеќе

цветат
Вид збор: Глагол, несвршен
За растенија - пушта цвет.
Англиски: blossom Албански: çel
Примери:
Цвеќиња цветат.

цветне повеќе

цветнат
Вид збор: Глагол, свршен
За растение - пушти цвет.
Англиски: blossom Албански: lulëzoj
Примери:
Тутун и памук цветнаа таму.

цветнува повеќе

Види и: цветне (св.)
цветнуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
цветне
Англиски: blossom

цветоносен повеќе

цветоносни
Вид збор: Придавка
Кој има цвет.
Албански: lulëzuese

цвеќе повеќе

мн. цвеќиња
Вид збор: Именка, среден род
Растение со лисја и цвет.
Англиски: flower Српски: цвеће Албански: lule Бугарски: цвете

цвеќенце повеќе

Види и: цвеќе (ср.)
мн. цвеќенца
Вид збор: Именка, среден род
цвеќе
Англиски: floret

цвеќуле повеќе

Види и: цвеќе (ср.)
мн. цвеќулиња
Вид збор: Именка, среден род
цвеќе
Англиски: floret

цволење повеќе

Вид збор: Именка, среден род
ртење
Англиски: germination Албански: rritje

цволи повеќе

цволат
Вид збор: Глагол, несвршен
никнува, 'рти
Англиски: germinate

цволка повеќе

мн. цволки
Вид збор: Именка, женски род
'ркулец
Англиски: sprout Албански: farë, bërthamë

целер повеќе

(едн.) целерот
Вид збор: Именка, машки род
Вид зеленчук сличен на магдонос.
Латински: Apium graveolens Англиски: celery Албански: selino

цер повеќе

мн. церови
Вид збор: Именка, машки род
вид даб
Латински: Quercus cerris Англиски: Turkey oak Албански: qarr, lis turku

церика повеќе

Види и: цер (м.)
мн. церики
Вид збор: Именка, женски род
церово дрво
Албански: çeriç, qarr

церов повеќе

Види и: цер (м.)
церови
Вид збор: Придавка
Кој е од цер.
Албански: i qarrit
Примери:
Дрво церово бесплодно.

церовача повеќе

мн. церовачи
Вид збор: Именка, женски род
Лубеница со тврда и дебела кора.
Англиски: watermelon Албански: shalqi

циклама повеќе

мн. циклами
Вид збор: Именка, женски род
Зимско цвеќе со убава миризба.
Латински: Cyclamen Англиски: cyclamen Албански: ciklamë, burth

цикорија повеќе

мн. цикории
Вид збор: Именка, женски род
Растение од фамилијата на сложеноцветните.
Латински: Cichorium intybus Англиски: chicory Албански: çikore, bresë, radhiqe

цимет повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Растение од семејството на ловориките.
Латински: Laurus cinnamonum Англиски: cinnamon Албански: kanellë, cimt

цинцарка повеќе

мн. цинцарки
Вид збор: Именка, женски род
Вид тиква со дебела кора.
Англиски: pumpkin Албански: lloj kungulli, cincare

цирка повеќе

мн. цирки
Вид збор: Именка, женски род
Лековито трновито растение, кинеска урма.
Латински: Ziziphus jujuba Англиски: Jujube

цитрон повеќе

мн. цитрони
Вид збор: Именка, машки род
Суптропско овошно дрво со големи плодови.
Латински: Citrus paradis Англиски: grapefruit
Плод од цитрон.
Англиски: grapefruit

цитрусен повеќе

цитрусниот
Вид збор: Придавка
Што припаѓа, што се однесува на цитруси.

цитруси повеќе

(само мн.)
Вид збор: Именка, множина
Општ назив за овошни дрвја со вечнозелени лисја и бели мирисливи цветови чии плодови содржат етерични масла (лимон, зелен лимон, портокал, мандарина, цитрон и др.)
Латински: Citrus Англиски: citrus

цитрусов повеќе

Види и: цитрусен (прид.)
цитрусовиот
Вид збор: Придавка
цитрусен

цицка повеќе

мн. цицки
Вид збор: Именка, женски род
лековита билка
Латински: Sedum Англиски: prickmadam Албански: sedum, bimë mjekuese

цремша повеќе

мн. цремши
Вид збор: Именка, женски род
дива цреша
Латински: Prunus mahaleb Англиски: mahaleb cherry

цреша повеќе

мн. цреши
Вид збор: Именка, женски род
овошно дрво
Латински: Prunus avium Англиски: cherry Албански: qershi

црешна повеќе

Види и: цреша (ж.)
мн. црешни
Вид збор: Именка, женски род
цреша
Англиски: cherry

црешница повеќе

Види и: цреша (ж.)
мн. црешници
Вид збор: Именка, женски род
црешово дрво
Англиски: cherry tree Албански: qershi

црешниче повеќе

Види и: црешна (ж.)
мн. црешничиња
Вид збор: Именка, среден род
црешна
Англиски: cherry

црешов повеќе

Види и: цреша (ж.)
црешови
Вид збор: Придавка
Кој се однесува на цреша.

црешовиден повеќе

црешовидниот
Вид збор: Придавка
Што има форма на цреша, што е од цреша.

црнило повеќе

мн. црнила
Вид збор: Именка, среден род
Вид болест кај житата.
Латински: Ustilago Англиски: corn smut Албански: vrug

црница повеќе

мн. црници
Вид збор: Именка, женски род
дрво и плод
Латински: Morus alba Англиски: mulberry Албански: man i zi, dud
Примери:
Се качи на црницата.

црнок повеќе

мн. црноци
Вид збор: Именка, машки род
црн даб
Латински: Quercus sessilifora Англиски: oak Албански: lis i zi

црнослива повеќе

Види и: слива (ж.)
Вид збор: Именка, женски род
слива
Латински: Prunus insititia Англиски: plum Албански: kumbull e zezë

цурајка повеќе

мн. цурајки
Вид збор: Именка, женски род
Двогодишно украсно цвеќе со розова боја.
Латински: Fuchsia hybrida Англиски: fuchsia Албански: lule kumbonë

цутење повеќе

Вид збор: Именка, среден род
Пуштање цветови.
Англиски: blossom Албански: lulëzim

цути повеќе

Види и: цвети (несв.)
цутат
Вид збор: Глагол, несвршен
Пушта цутови, се отвора во цут.
Англиски: blossom Албански: lulëzoj
Примери:
Јаболкницата цутеше.

цутка повеќе

Види и: цут (м.)
мн. цутки
Вид збор: Именка, женски род
цут
Англиски: blossom Албански: lule

цутче повеќе

Види и: цут (м.)
мн. цутчиња
Вид збор: Именка, среден род
цветче
Англиски: flower Албански: lulëzë
а - б - в - г - д - ѓ - е - ж - з - ѕ - и - ј - к - л - љ - м - н - о - п - р - с - т - у - ф - х - ц - ч - џ - ш