Архаизам - категорија

љуба повеќе

мн. љуби
Вид збор: Именка, женски род
жена, сопруга
Англиски: spouse Албански: grua, bashkëshorte
љубовница, сакана, љубена
Англиски: beloved Албански: e dashur

љубочовечен повеќе

Види и: човекољубив (прид.)
љубочовечниот
Вид збор: Придавка
човекољубив
Англиски: philanthropic

љубочовештина повеќе

(едн.) љубочовештината
Вид збор: Именка, женски род
човекољубивост
Англиски: philanthropy
а - б - в - г - д - ѓ - е - ж - з - ѕ - и - ј - к - л - љ - м - н - о - п - р - с - т - ќ - у - ф - х - ц - ч - џ - ш